Proč zůstávat u jednoho? Zapleťte se s různými pletacími styly.
Každý milovník pletení rád zkouší různé vzory, materiály a střihy, aby své pletací dovednosti rozvíjel, ale hlavně, aby ho to bavilo. Dochází vám klubko nápadů? Vyzkoušejte jiný styl pletení. Neusněte na bavlnkách a z klasického kontinentálního či německého pletení, na které jste zvyklí, hoďte očko třeba na anglické či portugalské pletení. Že jste o těchto stylech nikdy neslyšeli? Nevadí! Pojďme tyto prozatím neznámé pojmy rozmotat.
Kontinentální, to je to naše
Někteří z vás možná pojem německé nebo kontinentální pletení znají, někteří možná ne. Ať už spadáte do jedné, nebo druhé sorty, můžeme téměř s jistotou říci, že tento typ pletení praktikujete. Jedná se totiž o klasický druh pletení, který je v České republice a okolních státech nejrozšířenější. Schválně. Máte přízi namotanou na levé ruce a vede mezi malíčkem a prsteníčkem až k ukazováčku, okolo něhož je několikrát omotaná? Pokud ano, pletete kontinentálně. Stejnou techniku používá také německé pletení, které je vlastně synonymem pro to kontinentální. Také jej můžeme nazvat evropským stylem pletení. Jednoduše řečeno bychom tento východní typ pletení mohli označit za levostranné pletení. I když mnoho zdrojů uvádí, že se jedná o druh pletení, během kterého máte přízi navinutou na nedominantní ruce.
Vezměme to po anglicku
Pravým opakem, a to zcela doslovně, je anglické pletení neboli nahazování. Tento styl převládá na západě, hlavně v anglicky mluvících zemích. Zejména pak v Americe. Stále tápete, proč jsme napsali doslovně? Protože anglické pletení bychom mohli nazvat pravostranným pletením. Kromě faktu, že přízi namotáváte na pravou ruku, není mezi anglickým a kontinentálním pletením žádný rozdíl. Přízi dokonce namotáváte na stejné prsty, jen na opačných rukách. Názory se různí, a proto bychom rádi vypíchli, že toto pletení, které se často nazývá americkým, a v Japonsku dokonce francouzským, spočívá v namotání příze na dominantní ruku.
Portugalská úleva pro ruce
Ještě jste se do toho nezamotali? Teď přichází na řadu těžší kalibr - portugalské pletení. Oproti předchozím dvěma stylům je výrazně odlišné. K tomu, abyste přízi udrželi řádně napnutou totiž nepoužíváte ani jednu svou ruku. „Ježiškote, a kam tu bavlnku teda zaháknu?” Pokud vás tato věta napadla, žádný strach. Hned tuto záhadu rozpleteme.
Kouzlo tohoto stylu spočívá v tom, že ruce nejsou tolik namáhané, jelikož nemusí desítky minut držet prsty s bavlnkou strnule v jedné pozici. Potřebnou tenzi pro přízi zajistíte tím, že ji z klubka vytáhnete zezadu kolem krku. Pokud máte pocit, že by pro vás příze za krkem byla nekomfortní nebo vám to přijde nebezpečné, nezahazujte jehlice. Můžete si pořídit háček na portugalské pletení, který připevníte na triko. Nejlépe k pravému či levému rameni. Pokud vás pletení baví, ale anglický ani kontinentální styl vašim rukám nevyhovuje, pak se zkuste vydat touto cestou.
Pevné nervy s novými technikami
Druhů pletení samozřejmě existuje mnohem více, ale toto jsou nejrozšířenější zástupci z každé odnože. Kdybychom se o každém stylu chtěli více rozpovídat, museli bychom vydat román. Jaký by asi měl název? No nic, to jsme si trochu nechali utéct očko fantazii. Nicméně základní rozdíly v různých pletacích stylech jsme si vysvětlili, a někdy se jim třeba pověnujeme detailněji. Přejeme vám hodně zdaru při zkoušení nových technik.